30 sty 2014

Urodziłeś się jako oryginał, nie umieraj jako kopia.

Mamy system szkolnictwa, który daje nam pewien efekt. Jest wspaniały. Dajemy dziecko do przedsionka tego świetnego systemu... No dalej, kici, kici, kici... To przedszkole... I to wielka sprawa, bo... Kiedy je skończysz, będziesz w pierwszej klasie, a kiedy ją skończysz idziesz do następnej klasy, a potem do gimnazjum. Potem kolejne klasy i kolejna szkoła i tak dalej. I ten cel się zbliża... Matura i następnie studia i koniec. Czas wejść do prawdziwego życia i świata. Potem dostajesz pracę. Dajmy na to, że sprzedajesz ubezpieczenia. Oni dają Ci kolejne kursy i szkolenia do zrobienia i Ty je robisz. I cały czas to się zbliża, zbliża, zbliża... Ta wielka sprawa, ten sukces, na który pracujesz. A potem budzisz się pewnego dnia mając czterdzieści lat. I myślisz sobie: „O mój Boże, dotarłem, jestem.”. Ha ha... I nie czujesz się jakoś inaczej od tego, jak zawsze się czułeś. I jesteś całkiem zawiedziony, bo czujesz, że to był kawał... Bo to był kawał. I to bardzo okrutny kawał. Pozwolili Ci przegapić wszystko. Przez Twoje oczekiwania... Zobaczmy ludzi, którzy odkładają i oszczędzają... I czekają do emerytury. A potem, kiedy mają sześćdziesiąt pięć lat nie mają więcej sił... Zostają tylko częścią społeczeństwa starców. Ha ha... I to zwyczajnie dlatego, ze oszukali nas po całej linii. Braliśmy życie jako analogię podróży, jako pielgrzymkę. Z wielkim powodem na końcu, celem było dostać się na koniec, gdzie czeka sukces albo raj po Twojej śmierci... Ale mijaliśmy się z celem cały czas. To był koncert, na którym mieliśmy śpiewać i tańczyć. Bo muzyka cały czas grała. Zacznijmy widzieć rzeczywistość w inny sposób. Urodziłeś się jako oryginał, nie umieraj jako kopia. Tylu ludzi to robi... Idą przez życie z myślą, że nasze normalne społeczeństwo jest jedyną możliwością przestrzegania naszej rzeczywistości, ponieważ większość ludzi tak żyje z definicji, to musi być prawdziwe. Prawda się nie zmienia dlatego, że wierzy w nią większość ludzi. Gandhi powiedział: „Nawet jeśli jesteś w mniejszości i jesteś jeden, to prawda nadal pozostaje prawdą.”. Ktoś inny powiedział, że zbiorowy wybór jest zawsze zły. A kiedy patrzymy w przeszłość... Świat zmieniali ludzie, którzy przeciwstawiali się zbiorowemu myśleniu. Oni uczyli nas kim jesteśmy i jaka jest nasza prawdziwa natura.
Myślę, że ludzie, którzy kiedykolwiek w byli w społeczeństwie, nigdy nie byli kopiami kogoś innego. Byli sobą. O koszykarzu Michaelu Jordanie nie myślisz następująco: „Och, on był tylko taki jak każdy inny gracz”. Nawet jeśli powiesz: „On był jak ten zawodnik i tamten, dzieląc ich na dwoje i dodając jeszcze tamtego”. Nie. On był Michaelem Jordanem. Myślę, że najwięksi ludzie społeczności wydrążali nisze, które reprezentowały unikalne odzwierciedlenie zestawu ich talentów. Jeśli każdy miałby taką luksusową możliwość odzwierciedlania talentów z całego świata, nasze społeczeństwo zmieniłoby się przez noc. Tragedią jest to, że ludzie są zatrudnieni w miejscach, które nie całkiem odzwierciedlają to, co oni robią w życiu najlepiej.
 Trzeba być sobą, nie iść na łatwiznę. Jeśli masz to coś, poradzisz sobie. Musisz sam zdecydować, Ty i Twój osobisty bóg. Nie ma żadnego sposobu, po prostu trzeba być sobą i wierzyć. Jak ze wszystkim – trzeba wierzyć.

Tekst zapożyczony z filmu pt: "Urodziłeś się oryginałem, nie umieraj jako kopia." z 2009 roku.